SON DAKİKA
Hava Durumu

MAG/AMADER gönüllüleri toplandı

Mahalle Afet Gönüllüleri Acil Müdahale Derneği (MAG/AMEDER), 3. etap eğitimleri için başvuruda bulunan gönüllülerle toplantıda bir araya geldi.

Haber Giriş Tarihi: 27.02.2023 16:30
Haber Güncellenme Tarihi: 27.02.2023 16:30
Kaynak: IGF
MAG/AMADER gönüllüleri toplandı

MUĞLA (İGFA) - Herodot Kültür Merkezi'nde düzenlenen toplantıya Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, MAG/AMEDER temsilcileri, üyeleri ile gönüllüler katıldı.

Bodrum'da geçen yıl kurulan ve Bodrum Belediyesi ile yaptığı protokol ile mahallelerde hızla örgütlenmelerine başlayan MAG/AMEDER, 204 gönüllüyle gerçekleştirdiği toplantıda MAG eğitim süreci ve işleyişi hakkında açıklamalar yaparken deprem bölgesinde gerçekleştirilen çalışmalar ile ilgili bilgiler de verdi.

Toplantı, Bodrum'da eğitimli gönüllü yetiştiren Acil Müdahale Ekibinde görev yapan MAG/AMEDER Basın Sözcüsü Güliz Pilge'nin açılış konuşması ile başladı.

MAG/AMEDER Bodrum Temsilcisi Agah Oktay Ateş'in konuşmasıyla devam eden toplantıda, Mahalle Afet Gönüllülüğü Projesinin önemini ve işleyişini gönüllülere anlatıldı. 

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Mahalle Afet Gönüllüleri'nin belediyeye ait bir oluşum olmadığını, kendi başına kurulmuş profesyonel olarak eğitim veren bir STK olan MAG/AMEDER'in bir projesi olduğunu belirtti. MAG’ın depremde başarılı çalışmalar yürüttüğünü söylediği konuşmasında Başkan Aras, "Bodrum’un enerjisi ve vicdanı kendisini gösterdi. Çünkü Bodrumlu inisiyatif alabiliyor. Gönüllülerimiz ve görevlilerimiz anında organize olup araçlara bindi ve belediyenin kurumsal yapısıyla oluşturduğu merkezde buluşuldu, canla başla çalışıldı. Bodrum’da 6,4 olarak bir deprem yaşadık ancak kısa sürdü, 12 saniye sürdü. O yüzden insanlar, ‘Bodrum 6,4’e dayandı çok güvenli’ diyerek geldiler ama aslında biz de riskli bir deprem bölgesindeyiz. Bu sebeple TMMOB ile toplantı yaptık. Yapı stoğunun tekrar gözden geçirilmesi, eski yapıların güçlendirilmesi, riskli yapıların yıkılıp yeniden yapılması konusunda kararlar aldık. Bodrum’da çok bilinçli insan var ve hep beraber Bodrum’u depreme, afetlere dayanıklı hale getirebiliriz.” diye konuştu.

Kaynak: IGF

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.