SON DAKİKA
Hava Durumu

İstanbul'dan Hatay'da 'koordinasyon' toplantısı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, 18’nci gününe giren deprem felaketiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 23.02.2023 16:45
Haber Güncellenme Tarihi: 23.02.2023 16:45
Kaynak: IGF
İstanbul'dan Hatay'da 'koordinasyon' toplantısı

HATAY (İGFA) - İstanbul Büyükşehir Belediye  Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, yaşanan 3 depremle yıkıma uğrayan kentin yeniden ayağa kalkmasının yol haritasını belirlemek üzere düzenlenen koordinasyon toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu.

Belediye başkanları, milletvekilleri, belediye bürokratlarının katıldığı koordinasyon toplantısı ve sonrasındaki açıklamalar, İstanbul'un Antakya’da 35 dönüm arazi üzerine konuşlandırılan Afet Koordinasyon Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Antakya'daki toplantıda konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, depremzedelerin birinci sıra sorununun çadır olduğuna dikkat çekti.

Geçici barınma sorunları olduğunu bildiklerini ancak kalıcı konutların ya da yeni kurulacak şehirlerin hayallerini ortaya koyma adına bir yöneticiliği, mutlaka bu marifeti ve bu kabiliyeti vatandaşlarımıza sunmak zorunda olduklarını belirten Başkan İmamoğlu, "Yangından mal kaçırır gibi hareket edemeyiz. Yani bu dönemi bir ‘inşaat yapmak, yapı yapmak’ diye tanımladığımız anda, aslında hataları yapmaya başlamış oluruz. Ve her şeyi rant gibi bir malzeme biçimine dönüştürürsek de gerçekten insanı insan olmaktan, devleti devlet olmaktan uzaklaştırırız. Ülkemizi bu hastalıktan kurtarmak zorundayız. Ne bu topraklar ne de insanlarımız bunu hak ediyor. Geleceğimizi, bilimsel ve katılımcı planlamayla, birlikte yönetim anlayışıyla, bilimsel bir organizasyon modeliyle kurmak zorundayız. 10 şehrimizin yaşadığı bu acıdan sonra, yeni bir geleceğe inşa ettiğimizde, belki de bu afette kaybettiğimiz canlara, o insanlara borcumuzu ödemiş oluruz” diye konuştu.

“Her birimiz, erdemli yönetici kavramını ortaya koymalıyız” diyen Başkan İmamoğlu, “Onun için tehdit savurmadan, insanlarını dinleyen, onların ihtiyaçlarını belirleyen ve ona dönük hizmeti, önemli bir şekilde hizmet yarışına dönüştüren kişiler olmalıyız. Aklımız, vicdanımız ve gereğini yapmamız bizim yolculuğumuzun önemli prensipleridir. Unutulmasın; hiçbir kamu yöneticisi, kimseye ihsan dağıtmıyor, kimseye iyilik yapmıyoruz. Sadece ve sadece görevimizi yapıyoruz. Görevimizin gereğini yapıyoruz. Onun için biz, vatandaşları değil, vatandaşların taleplerini, isteklerini, önerilerini not almaya devam eden yöneticiler olmalıyız” ifadelerini kullandı.

Başta İstanbul Büyükşehir Belediyesi olmak üzere, deprem felaketinde yanlarında olan bütün kurum, kuruluş ve kişilere teşekkürlerini sunan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş da, deprem üssünün her ne kadar Kahramanmaraş olsa da en fazla etkiyi Hatay havaalanından itibaren Ova, Antakya, Defne, Samandağ, Kırıkhan, İskenderun ve Arsuz bölgesi yaşadığını anımsattı.

Başkan Savaş, yaramızı sarmaya gelen devletin çeşitli kuruluşları AFAD'ın yanı sıra başta büyükşehirlerimiz olmak üzere birçok belediyelerin de olduğunu belirterek, "Her siyasi partiden belediyelerimiz var, sivil toplum örgütleri var. Gerçekten dayanışma ruhuyla bireysel gelen insanlar var. Ve Türkiye'den, dünyadan yardım konusunda hiçbir şekilde imkanlarını esirgemeyen insanlarımız var. İnsanlarımızı çok kaybettik. Ama gördük ki, insanlık kaybolmamış. Ve bundan sonraki süreçte de en büyük dayanağımız onlar" dedi.

Kaynak: IGF

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.