SON DAKİKA
Hava Durumu

Hatay'ın alt yapısı ayağa kalkıyor

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Hatay’da sağlıklı içme ve kullanma su ihtiyacını gidermek üzere yürüttüğü çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

Haber Giriş Tarihi: 20.02.2023 09:46
Haber Güncellenme Tarihi: 20.02.2023 09:46
Kaynak: IGF
Hatay'ın alt yapısı ayağa kalkıyor

KONYA (İGFA) - Konya Büyükşehir Belediyesi, Hatay’da depremzedelerin yaşamın temel kaynağı olan suya erişimde mağduriyet yaşamamaları için zarar gören hatları titiz bir çalışma ile eski haline kavuşturuyor.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, su sıkıntısı yaşanan yerlerde KOSKİ ekiplerinin HATSU ile koordineli hareket ettiğini ve mağduriyetlerin önüne geçtiğini ifade ederek, fedakâr çalışmalarından dolayı ekiplere teşekkür etti. Hatay’da ilgili pek çok kurum ve kuruluşun depremden etkilenen vatandaşlara destek olmak için canla başla mücadele ettiğine dikkat çeken Başkan Altay, “Devlet, sivil toplum ve millet birliğini sonuna kadar idrak ettiğimiz deprem bölgelerinde Konya Büyükşehir ekiplerimiz canla başla görevini ifa ediyorlar. Hatay’da şebeke onarımını yaptığımız bölgelere su vermeye başladık. Su sağladığımız bölgelerde de ekip sayılarımızı artırarak lokal arızalara müdahale ediyoruz” dedi.

ANTAKYA'YI BESLEYEN ANA İSALE HATLARI BYPASS EDİLDİ

Hatay’ın Defne ilçesi Çekmece Mahallesi ve Antakya ilçesine bağlı Serinyol Mahallesi’ndeki arızaya KOSKİ ekipleri tarafından müdahale edildiğini belirten Başkan Altay, “KOSKİ Genel Müdürlüğümüz, Çekmece Mahallesi’nde bulunan su kuyularından gelip Antakya’yı besleyen 500’lük çelik ana isale hattını bypass ederek, Antakya ve çevresinin su verme işlemini gerçekleştirdiler. Ayrıca Serinyol’da 500’lük ana çelik borunun da bypass işlemini tamamladık. Konya’da kullandığımız ileri teknoloji su kayıp kaçak tespit cihazlarımızı da Hatay’a getirerek zamandan kazanç sağladık. Tüm ekip kenetlendik, başaracağız” ifadelerini kullandı.

KOSKİ EKİPLERİ HATAY’IN ALTYAPISINI GÜÇLENDİRİYOR

Su temin ve dağıtım tesislerindeki elektrik sistemlerinde yaşanan aksamaları önceden tespit eden Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü ekipleri, arızaları hızlı bir şekilde onararak su iletimini sağlıyor. Ayrıca ana isale hatlarındaki olumsuzluklar, genel arızalar ve suyun şebekeye ulaşımını engelleyen aksaklıklar ekiplerin müdahaleleriyle anında çözüme kavuşturuluyor. Elektriğe ulaşımın imkansız olduğu yerlerde fotovoltaik sistemleri devreye sokan KOSKİ ekipleri, su depolarında sağlıklı klorlama yapabilmek için de güneş enerji panellerini kullanıyor. Ayrıca deprem dolayısıyla işlevsiz hale gelen vanalar da ekipler tarafından yapılan operasyonlarla kullanılabilir hale getiriliyor.

Kaynak: IGF

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.