SON DAKİKA
Hava Durumu

Beylikdüzü afetlere hazır hale getiriliyor

İstanbul'da Beylikdüzü Belediyesi’nin başta deprem olmak üzere ilçeyi her türlü afete ve olumsuz doğa koşullarına karşı hazır hale getirmek için yaptığı çalışmalar aralıksız sürüyor.

Haber Giriş Tarihi: 26.02.2023 11:16
Haber Güncellenme Tarihi: 26.02.2023 11:16
Kaynak: IGF
Beylikdüzü afetlere hazır hale getiriliyor

İSTANBUL (İGFA) -  Afetlere karşı çalışmalarını afet öncesi, afet anı ve afet sonrası olarak planlayan Belediye, müdahale planının temel prensiplerini belirlemek ve afetin en az zararla atlatılmasını sağlamak amacıyla “Beylikdüzü Belediyesi Afet ve Acil Durum Müdahale Planlarını” hazırladı. Değişen risk koşullarına karşı da planların güncelleme ve geliştirme çalışmaları alanında uzman birçok akademisyen ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile iş birliği içinde devam ediyor.

4 TESİS İNŞA EDİLDİ

Plan dahilinde ilk olarak afet öncesi hazırlık çalışmaları kapsamında Beylikdüzü Belediyesi Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi kuruldu. Her türlü afetle mücadelenin ilgili diğer kurumlarla koordineli bir şekilde yürütüldüğü bu tesiste aynı zamanda tüm afet hazırlık eğitimleri de veriliyor.

Afet anı çalışmaları kapsamında kullanılmak üzere kurulan Beylikdüzü Afet Anı Koordinasyon ve Lojistik Merkezi’nde iseafet sonrasında tüm lojistik ve ihtiyaç koordinasyonunun yapılacağı, gıda depolama alanlarının yer aldığı, yardım dağıtımlarının yapılacağı tesisler yer alıyor.

Bu merkezin içinde bulunan Beylikdüzü Mutfak ise olası afet anında günlük 30 bin kişilik yemek çıkarma kapasitesiyle hizmet verecek.Afet anı ve sonrasında kullanılmak üzere de Pazar İstanbul Afet Sonrası Kapalı Barınma Alanı ve Lojistik Destek Merkezi açıldı. 22 bin 995 m²’lik inşaat alanına sahip 3 kattan oluşan alan; olası afet durumlarında il içi ve dışından gelecek lojistik malzemelerin depolanacağı ve dağıtımının yapılacağı, barınma ve beslenme gibi temel ihtiyaçların karşılanacağı bir tesis olarak tasarlandı.

NEFES ARAMA KURTARMA EKİBİ KURULDU

Çalışmalar kapsamında ayrıca Beylikdüzü Afet Toplanma Alanları belirlenerek bu alanlarda görev alacak personellerin görevlendirmeleri yapıldı. Ayrıca, afet anında ihtiyaç duyulması halinde arama kurtarma çalışmalarını ivedi bir şekilde gerçekleştirmek amacıyla Nefes Arama Kurtarma Ekibi kuruldu.

Ekipler başta Kahramanmaraş’taki yıkıcı depremler olmak üzere İzmir depremi, Muğla’daki orman yangınları ve Kastamonu’daki sel felaketlerinde görev alarak kurtarma çalışmalarına destek verdi. Yine olası afet durumunda ihtiyaç duyulacak malzemelerin yer aldığı afet konteynırlarının içindeki malzemeler tamamlandı. Malzemelerin periyodik bakım ve muayeneleri de düzenli aralıklarla yapılıyor.

Kaynak: IGF

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.