SON DAKİKA
Hava Durumu

BES'de kurucu Şengül başkan seçildi

Birleşik Emekliler Sendikası'nın ilk olağan genel kurulunda Mahmut Şengül başkanlığa seçilirken, Keşanlı Burhanettin Özkaynak da yönetim kurulu üyeliğine seçildi.

Haber Giriş Tarihi: 26.02.2023 19:15
Haber Güncellenme Tarihi: 26.02.2023 19:15
Kaynak: IGF
BES'de kurucu Şengül başkan seçildi

Erdoğan DEMİR / EDİRNE (İGFA) - Kısa adı BES olan Birleşik Emekliler Sendikası'nin 1. Olağan Genel Kurulu İstanbul'da yapıldı.

Kartal Belediyesi’ne Yakacık Kültür Merkezi’nde başlayan kongreye STK temsilcilerinin yanı sıra Birleşik Emekliler Sendikası Merkez Yönetim Kurulu Üyesi  Burhanettin  Özkaynak ile Keşan Temsilcisi İsmail Kılıçoğlu, İstanbul’da yaşayan Keşanlı sinema ve dizi film oyuncusu Gürkan Erduvan da katıldı.

İmkan Demirci'nin divan başkanlığındaki genel kurulda sendikanın kuruluşundan bu yana yaptığı çalışmalarla ilgili bir sunum sonrasında sendikanın kurucu başkanı Mahmut Şengül konuşma yaptı.

İhtiyaçtan dolayı yola çıktıklarını ifade eden Şengül, Türkiye'de emekli sendikaları ile ilgili ilk çalışmanın 1995 yılında başladığını ancak bugüne kadar kurulan sendikaların maalesef mevcut siyasi iktidarlar tarafından kapanarak, tekrar kurulup, kapatıldığını söyledi. Türkiye’de emeklilerin hak almasını siyasi iktidarlar istemediğini öne süren Şengül, "14 milyon emekliyi kendileri açısından bir yük olarak görüyorlar. Artık misyonunu tamamlamış bir kitle olarak  görüyorlar. Böyle gördükleri için de bu kitleyi açlığa, yoksullağa, sefalete teslim ederek hastane köşelerinde can vermesini istiyor. Baktığımızda 14 milyon emekli var. Bunu ailesi ile varsaydığımızda 28 milyon yapıyor, tek başına iktidar getirip, iktidar götürecek güce sahibiz.  Ama bir eksikliğimiz var. Eğer bu kadar bir sayısal güce sahipsek seçmen olarak ve toplumun en mazlum kitlesi isek bu işte bir gariplik var. Bu gariplik de nedir, örgütsüz olmamızdır" diye konuştu.

Şengül'ün konuşması ardından kongreye katılan konuklar da konuşmalarını yaparak sendika ile ilgili görüş ve düşüncelerini dile getirmesi sonrasında seçimlere geçildi.

Mahmut Şengül başkanlığından tek liste ile gidilen seçimler sonunda Birleşik Emekliler Semdikası’nın Yönetim, Denetim ve Disiplin Kurulu üyelikleri şöyle oluştu:

Şengül başkanlığında yönetimde; Aysel Lüle,  Taner Günerbüyük, Yavuz Karagöz, Burhanettin Özkaynak, Nesrin Öngelen, Emine Çelik, Atilla Gürpınar ve Vahap Günay yer aldı.

Tahsin Öztürk, Haydar Göktaş, Rah Miraca Ekekçioğlu, Mehmet Yılmaz ve Ergün Sunay Denetleme Kurulu'na seçilirken; Disiplin Kurulu ise; Cafer Subaşı, Ali Fuat Aktan, Zeynep Şahin, Cahit Yelçi ve Raşit Yılmaz'dan oluştu.

Kaynak: IGF

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.